A kontaktlencse ápolása: veszélyek és előnyök
A kontaktlencse kiküszöböli a szemüvegviselés kényelmetlenségeit, a keret zavaró hatását, túl erős dioptria vagy nagy dioptriakülönbség okozta torzítást. A lágy lencsék magas víztartalmúak, jó oxigénáteresztő képességűek, kényelmesek, ezért könnyen megszokhatóak. Az egészséges ápolás részeként egyszerű lépéseket kell minden reggel és este elvégezni.
A lencse ápolásának szabályai
A kontaktlencse ápolása két fő részből áll: tisztítás és fertőtlenítés-tárolás. Ma már olyan többfunkciós oldatok vannak forgalomban, amelyekkel egy lépésben végezhetjük el az ápolást. A felületi tisztító és fehérjeoldó hatásuk gyengébb, ezért bizonyos esetekben kiegészítő ápolásra (enzimes tisztítás, fehérjeoldás) van szükség a multifunkcionális oldatok mellett.
Az oldatok használata elkerülhető a naponta eldobható és a 30 napos, kiterjesztett viselésű lencse esetén. A tárolókat havonta cserélni kell. A lágy lencsék sokkal gondosabb ápolást igényelnek a felrakódások, szakadékonyságuk miatt. FONTOS TUDNI Fertőzésveszély miatt tilos a lencsét vagy a lencsetartót csapvízzel, sóoldattal tisztítani, öblíteni. Tárolás során a lencséket mindig nedvesen kell tartani. Viselés nélkül hosszabb ideig való tárolás esetén az ápolófolyadék tartalmazzon nem elbomló fertőtlenítőszert, amit legalább 2-3 naponta cserélünk. A lencsékhez csak tiszta kézzel szabad nyúlni.